?   
 
 
 
 

'Als je te veel geeft, wordt het afzien', over roeien en energie

Geplaatst op 17-12-2024  -  Categorie: Nieuwsbrief  -  Auteur: Antoon RedaCie

Of je nou recreatief roeit, lange toertochten maakt of voor wedstrijden gaat, roeien kost energie. En het geeft natuurlijk energie omdat het leuk is. Hoe kun je daar het beste mee omgaan? We spraken met Alexander, niet alleen een zeer actieve roeier maar ook de instructeur van onze winterse zaaltraining.

Waar moet je als recreatieve roeier op letten?

‘Als je lekker rustig aan het roeien bent, heb je eigenlijk niets nodig. Zodra je langer dan een uur roeit is het goed om te drinken, zeker als het warm is. Ga je langer roeien, bijvoorbeeld een toertocht, dan is het belangrijk om je brandstof aan te vullen. Ieder uur een bidon met sportvoeding en een snack kun je dan goed gebruiken. Verder is het slim om niet te snel en krachtig van start te gaan. Ook al ben je enthousiast en voel je je sterk, als je in het begin te veel geeft wordt het later afzien. Kun je nog een praatje maken met je ploeggenoten, dan roei je extensief en krijg je voldoende zuurstof om het lang vol te houden.’ 

Hoe zit dat bij wedstrijdroeiers?alexander-en-miranda

‘Dat hangt af van de lengte van de wedstrijd. Bij een afstand van 2 km ben je ongeveer 7 minuten intensief aan het roeien. Bij 6 km is dat rond de 20 minuten. Je gebruikt dan zoveel energie dat je lichaam de reststoffen niet meer kan afbreken, je verzuurt. 

In trainingen werk je daarom juist aan je basisconditie, op lage intensiteit. Dit om tijdens een wedstrijd zo lang mogelijk te kunnen volhouden ondanks die verzuring. Dat combineer je met intensieve trainingen, soms zelfs boven de wedstrijdsnelheid, om je lichaam aan de hoge intensiteit te laten wennen. 

Ook bij wedstrijden wil je je energie goed verdelen, niet meteen in het begin opbranden. Dat kun je zelf aanvoelen, of je kunt een hartmeter gebruiken. Het is belangrijk om dat goed af te stemmen  met je ploeg.  rekening met elkaar, als  er één te snel gaat, dan is een ander misschien te snel opgebrand. Dat is het recept om géén blik te halen. Met alleen efficiënt energiegebruik win je de wedstrijd niet. Een goede roeitechniek en een tactisch raceplan voor je ploeg zijn net zo belangrijk’

En als je echt een lange roeitocht gaat maken?

‘Naast training, techniek en voeding is mentale kracht belangrijk. Ook dat geeft energie. Als je positief bent, dus ook goed kunt omgaan met negatieve gedachten, dan weet je wat je kunt. En dat is altijd meer dan je denkt. Dat zie je bijvoorbeeld bij de deelnemers van Kamp Koningsbrugge maar ook bij een wielerkampioen als Annemiek van Vleuten. Die trainde altijd net iets extra en dat gaf haar het vertrouwen waarmee ze wedstrijden kon winnen.

Zelf heb ik het ervaren tijdens de Ringvaart, een roeimarathon van 100 km. Mijn roeimaat Miranda en ik zijn heel verschillende roeiers. Ik ben meer een sprinter en zij is echt een duurroeier, dus hoe konden we de energie optimaal gebruiken? We hebben veel getraind en strakke afspraken gemaakt: We gingen niet boven een maximale hartslag en ons voedingsschema was prominent op de rigger geplakt. Dus echt elk half uur stil liggen, drinken, eten en weer door. Daardoor konden we in een mooi tempo blijven roeien en waren we in 7,5 uur binnen. Maar natuurlijk ben je dan toch helemaal kapot.’


Reageer op dit nieuwsbericht

Inloggen om een reactie te plaatsen.


Er zijn nog geen reacties geplaatst